Klubbnyheter

Nyhetsbrev #1 våren 2024

Innehåller bland annat inbjudan till medlemskväll och utbildningsdag vid Torvsjön, presentation av styrelsen och vad som händer i sommar.

Fredagen den 24 maj kl 18.00 bjuder vi in dig som medlem i Halmstad Triathlon & Multisport till en kostnadsfri medlemskväll på Hotell Plaza, där du likt förra vårens medlemskväll får möjlighet att träffa andra fantastiska medlemmar!

Vi inleder kvällen med en inspirerande föreläsning med Sixten Andersson, som tog sig ur ett missbruk till Ironman på Hawaii. Därefter intar vi en god middag tillsammans.

 

Detta vill du inte missa, så anmäl dig redan idag! Sista anmälningsdag är den 10 maj.

BOKA IN
LÖRDAGEN DEN 7 SEPTEMBER

Lördagen den 7 september arrangerar Halmstad Triathlon & Multisport 5e upplagan av Halmstad Swimrun Sött&Salt och vi behöver din hjälp som funktionär eller rättare sagt som medlem i vår förening förväntas du hjälpa till!

Det är vi medlemmar som tillsammans behöver hjälpa till med allt arbete i föreningen. Oavsett om du kan ställa upp som funktionär under hela tävlingen eller hjälpa till en kort stund innan, under eller efter tävlingen. Med andra ord – du behövs för att föreningen ska kunna genomföra tävlingen, så boka redan nu in datumet i din kalender och håll koll på när funktionärsanmälan öppnar!

Lär dig agera snabbt och effektivt

Söndagen den 2 juni kl 10.00-13.00 arrangerar vi med stöd av RF-SiSU första hjälpen och hjärt- och lungräddning. Under ledning av utbildaren Johan Skogman får vi träna på livräddning i öppet vatten, hur vi hjäper en kamrat som drabbas av panik i vattnet samt lära oss att ta hand om cykelolyckor och sårskador. Teori varvas med praktik. Vi ska inte bara lära oss att agera snabbt och effektivt i nödsituationer, utan också rusta oss med förtroendet att kunna göra skillnad när det verkligen gäller.

Johan Skogman arbetar till vardags inom ambulanssjukvården och är en uppskattad och efterfrågad utbildare inom första hjälpen och HLR. För att göra utbildningen och övningen så realistisk som möjligt håller vi till vid vårt vanliga simställe vid Ön, Torvsjön. Det finns 15 platser och först till kvarn gäller. Utbildningen är kostnadsfri. Lunch ingår.

HÄNG MED I SOMMAR

Simning i Torvsjön – måndagar kl 18.00, samling 17.45
Ingen sommar utan måndagskvällar vid Torvsjön, där hela familjen är välkommen att följa med! Simning, swimrun, SUP eller bad och därefter samlas vi runt grillen. Du tar med vad du vill grilla, föreningen står för grillkol. Planerad start måndagen den 27 maj.


Simning på Brottet – tisdagar och torsdagar kl 07.00-08.00

Från och med vecka 24 och hela sommaren finns två banor bokade för dig som är träningsmedlem. Under tre tisdagar i juni (11/6, 18/6 och 25/6) finns möjlighet till simning med simtränare. Kostnad 200 kr för alla tre gångerna. Du bokar din plats med ett mail till info@htm.nu märkt “Simkurs på Brottet”


Triahlonträning i Norra Katts Park – onsdagar kl 18.00
Självklart planeras det för triathlon i parken även den här sommaren! Första tillfället blir onsdagen den 26 juni. Håll koll på vår Facebook-sida för mer info och ta gärna med dig en vän eller två att prova på triathlon tillsammans med oss!

Viktiga datum

MEDLEMSKVÄLL VÅR

fredagen den 24 maj

 

FÖRSTA HJÄLPEN OCH HLR-UTBILDNING

söndagen den 2 juni

 

KLUBBMÄSTERSKAP

söndagen den 25 augusti

 

HJÄLPA TILL MED HALMSTAD SWIMRUN

lördagen den 7 september

 

NATTSIMNING
måndagen den 9 september

 

MEDLEMSKVÄLL HÖST
MED FOKUS PÅ FÖRENINGSUTVECKLING OCH VERKSAMHETSPLAN 2025

fredagen den 15 november

Nyfiken på..

Styrelsen 2024 består av:

Helena H Jonsson, ordförande
Alexander Madarov, vice ordförande
Elisabeth Tunhag, sekreterare
Richard Troell, kassör
Lena Karlsson, ledamot
Emma Herrlin, suppleant
Per Carnbrand, suppleant

 

Du når oss i styrelsen enklast med ett mail till styrelsen@htm.nu och skriv gärna namn eller funktion i ämnesraden om det är någon särskild av oss du vill komma i kontakt med.

 

 

Först ut i nyfiken på är vår ordförande Helena:

 

Sedan 2021 har jag funnits med i styrelsen, först som sekreterare och sedan förra året

i rollen som ordförande. Jag tycker det är fantastiskt givande och lärorikt att engagera

sig i föreningen. Och så klart roligt! För mig handlar det både om gemenskap men

också om att kunna bidra. Jag finns även med i vår tävlingsgrupp som arrangerar

Sött & Salt, där jag i år gör mitt första år som tävlingsledare. Tanken var inte att både sitta

som ordförande och som tävlingsledare, men nu blev det visst så… Jag skulle gärna

se att fler medlemmar engagerar sig i och för vår förening. Jag tror verkligen på att

alla kan bidra med något. Det är tillsammans vi blir starka och skapar en hållbar

förening med glädje och gemenskap!

 

Själv hittade jag glädjen till träning sent i livet, och kallar min resa lite skämtsamt för

“Från latmask till IronWOman”. Den började nämligen med en vadslagning och några

stapplande steg i ett par nyinköpta skor en varm sommardag, för att några år senare

få höra de magiska orden ”You are an Ironman” på Stortorget i Kalmar. Jag fick som

sagt snabbt mersmak för längre distanser och gick från att vara den som avskydde

löpning till att älska långdistanslöpning. De andra två grenarna, simning och cykling,

kom med på köpet när reklam för IronMan väckte min nyfikenhet för triathlon. Jag

drivs nog lite av att utmana mig själv och det är säkert därför min träning handlar om

så mycket mer än tid och placering, nämligen – att våga är att vinna. Allt är möjligt,

även för en latmask! //Helena

Trevlig träning i vårsolen och glöm inte – tillsammans är vi starka!

 

Hälsningar Styrelsen för
Halmstad Triathlon & Multisport

Sponsorer 2023

Är det några frågor eller funderingar är det bara att höra av sig!

Våra Sociala Medier

Fler nyheter